Gradiva
Strokovni članki na temo podnebnega izobraževanja in izobraževanja za trajnost.
Na tej strani objavljamo povezave do različnih akademskih prispevkov v slovenskem jeziku in krajše povzetke strokovnih člankov v slovenščini s povezavami na originale v angleščini.
V kolikor bi v zbirko radi prispevali tudi vi, nam pišite.
Vzgoja in izobraževanje sta ključna za podnebno pravičnost: 2. Mednarodna konferenca o ekosocialnem izobraževanju
Izobraževanje in vzgoja za podnebno pravičnost je bila rdeča nit druge Mednarodne konference o ekosocialnem izobraževanju, ki sta jo 26. in 27. septembra 2024 organizirala…
Več o tem
Uspešno smo zaključili pilotno usposabljanje projekta: Od učitelja do facilitatorja učenja za podnebje in trajnost
V mesecu aprilu 2024 smo zaključili usposabljanje za učitelje Od učitelja do facilitatorja učenja za podnebje in trajnost, z izvedbo v živo v objemu idiličnem…
Več o tem
Srečanje ambasadorjev: dobre prakse s področja izobraževanja za podnebje in trajnost
Pridružite se nam na spletnem srečanju, kjer bodo naše učiteljice in ambasadorke projekta Učilnica za življenje predstavile dobre prakse in projekte s področja izobraževanja za…
Več o tem
“Okoljska pismenost postaja vse pomembnejša v današnji družbi”: intervju z Natašo Dolenc, raziskovalko in mentorico projekta Učilnica za življenje
Nataša Dolenc Orbanić je izredna profesorica za didaktiko naravoslovja na Pedagoški fakulteti Univerze na Primorskem. Raziskovalno se ukvarja z didaktiko naravoslovja v predšolskem in osnovnošolskem…
Več o tem
Trajnost je potrebno poučevati celostno: intervju z Nastjo Cotič, raziskovalko in mentorico projekta Učilnica za življenje
Nastja Cotič je na Univerzi na Primorskem, Pedagoški fakulteti zaposlena kot asistent za naravoslovno izobraževanje. Leta 2018 je doktorirala, naslov njene doktorske disertacije pa je…
Več o tem
Učenje skozi izkušnjo: intervju z Manjo Vrenko, strokovno sodelavko projekta Učilnica za življenje
Manja je izkušena facilitatorka skupinskih porcesov in soustvarjalka programa Skupnostni inkubator (CLIPS). S projektom Učilnica za življenje prenaša svoje bogato facilitatorsko znanje v šolsko okolje.…
Več o tem
EUKI objavil intervju z Majo Vrčon: Pre-mislimo, kako poučevati in se učiti za trajnost
V intervjuju za EUKI je Julian-Maximilian Dreyer z Majo Vrčon, vodjo izobraževanj, spregovoril o njenem delu na področju izobraževanja za trajnost in podnebje. Celoten intervju…
Več o tem
Učni scenariji za OŠ: razvoj celostnega razumevanja o podnebju in trajnosti ter empatije do svojega družbenega in naravnega okolja
Učne scenarije za osnovne šole so razvile učiteljice obalnih osnovnih šol v študijskih skupinah, ki so potekale v sklopu projekta Učilnica za življenje. Namen učnih…
Več o tem
Problemsko učenje
Problemsko učenje je na študenta osredotočen pristop k poučevanju in učenju, katerega osnova je problem. Ta je grobo ali površno strukturiran z namenom spodbujanja študentov…
Več o tem
GreenComp — Evropski okvir kompetenc za trajnostnost
PRENESI GREENCOMP V SLOVENŠČINI GreenComp je referenčni okvir kompetenc za trajnost. Okvir ponuja poenoteno zbirko kompetenc prihodnosti za učence in smernice za učitelje, pri čemer…
Več o tem