Monografija: Učilnica za življenje

Interdisciplinarni prispevek k trajnostni vzgoji s poudarkom na teoretičnih in praktičnih pedagoških pristopih.

Monografija Učilnica za življenje: Vzgoja in izobraževanje za trajnostni razvoj, ki je izšla decembra 2024 pri Založbi Univerze na Primorskem, je pomembno znanstveno in pedagoško delo, ki ponuja sodobne uvide in konkretne rešitve za vključevanje trajnostnega razvoja v izobraževalne procese. Urednici, Nataša Dolenc in Nastja Cotič, sta s tem delom oblikovali interdisciplinarni zbornik, ki povezuje teoretične razprave in praktične primere, relevantne za slovenski izobraževalni prostor in širše. Monografija je nastala v okviru projekta Učilnica za življenje, financiranega s strani Evropske pobude za podnebje (EUKI), ki odgovarja na potrebo po preoblikovanju šolskih praks z namenom spodbujanja trajnostnega mišljenja, interdisciplinarnega sodelovanja in proaktivnega odnosa učencev do globalnih izzivov.

Osrednji namen monografije je učiteljem ponuditi tako teoretično ozadje kot praktična orodja za poučevanje trajnostnih tematik. Predstavljeni prispevki se osredotočajo na integracijo trajnostnih vsebin v različne predmete, pomen izkustvenega in raziskovalnega učenja ter razvoj kompetenc, ki krepijo zmožnost kritičnega mišljenja, sodelovanja in sistemskega razumevanja kompleksnih problemov. Monografija tako deluje kot vodilo za transformacijo šolskega sistema v smeri večje trajnostne usmerjenosti in prilagodljivosti.

Vsebine monografije

V nadaljevanju so povzeti članki, ki sestavljajo monografijo. Ti pokrivajo širok spekter tem, od teoretičnih konceptov trajnostnega izobraževanja do empiričnih raziskav in inovativnih pedagoških rešitev.

  1. Sodobne smernice vzgoje in izobraževanja za trajnostni razvoj
    Prispevek se osredotoča na pomen sistemskega mišljenja in dialoga kot ključnih pristopov pri izobraževanju za trajnostni razvoj. Avtor opozarja na potrebo po preseganju zgolj informiranja ter poudarja razvoj kritične zavesti in etične odgovornosti. Analizirani so evropski okvirji, kot je GreenComp, ki definirajo trajnostne kompetence, pomembne za obvladovanje kompleksnih okoljskih in družbenih izzivov.
    Avtor: Tomaž Grušovnik
  2. O projektu Učilnica za življenje
    Članek predstavi ozadje in cilje projekta Učilnica za življenje. Avtorica poudarja pomen interdisciplinarnih pristopov, ki spodbujajo raziskovalno in participativno naravnanost učencev, ter ponuja vpogled v izzive, s katerimi se učitelji srečujejo pri poučevanju trajnostnih tematik. Projekt naslavlja pomanjkanje virov in usposabljanja ter ponuja konkretne rešitve za implementacijo trajnostnega izobraževanja.
    Avtorica: Maja Vrčon
  3. Igre za izobraževanje o prilagajanju podnebnim spremembam
    Prispevek obravnava uporabo izobraževalnih iger kot inovativnega orodja za poučevanje o podnebnih spremembah. Avtorica analizira, kako igre spodbujajo razumevanje ekosistemskih pristopov in prilagoditvenih strategij, krepijo sodelovanje ter motivirajo učence za iskanje trajnostnih rešitev. Predstavljeni so praktični primeri in njihovi vplivi na učni proces.
    Avtorica: Liliana Vižintin
  4. Vpliv izkustvenega učenja na znanje in odnos do deževnikov ter komposta pri prvošolcih
    Prispevek temelji na empirični raziskavi, ki analizira učinke izkustvenega učenja na znanje prvošolcev in njihov odnos do narave. Preko aktivnosti, kot sta opazovanje deževnikov in kompostiranje, so učenci razvili globlje razumevanje naravnih procesov in trajnostnih praks. Rezultati raziskave kažejo, da izkustveno učenje že pri najmlajših krepi okoljsko ozaveščenost in odgovorno vedenje.
    Avtorici: Janja Plazar in Anja Cijan
  5. Analiza mnenj strokovnih delavcev o izvedbi dejavnosti v zunanjem učnem okolju
    Prispevek analizira percepcijo strokovnih delavcev o učinkih in izzivih učenja na prostem. Poseben poudarek je na varnosti, organizaciji dejavnosti ter njihovih pedagoških koristih. Rezultati kažejo, da učenje na prostem krepi motivacijo učencev, povečuje njihovo povezanost z naravo in spodbuja sodelovanje, kljub logističnim izzivom.
    Avtorici: Petra Furlan in Nina Krmac
  6. Učenje na prostem v očeh študentov predšolske vzgoje
    Članek preučuje, kako bodoči vzgojitelji zaznavajo pomen učenja na prostem za celosten razvoj otrok. Ugotovitve kažejo, da tovrstne aktivnosti krepijo otrokove motorične, kognitivne in socialne veščine ter ustvarjajo globljo povezanost z naravnim okoljem. Prispevek ponuja tudi smernice za usposabljanje bodočih učiteljev.
    Avtorici: Nataša Dolenc in Nastja Cotič
  7. Z medinstitucionalnim povezovanjem vzgajamo proaktivne posameznike
    Članek izpostavlja pomembnost medinstitucionalnega sodelovanja pri poučevanju naravoslovnih predmetov. Takšen pristop omogoča razvoj interdisciplinarnih povezav, ki krepijo proaktivnost učencev in njihovo razumevanje kompleksnih naravnih procesov.
    Avtorica: Darja Rizmal
  8. Povezovanje angleščine in spoznavanja okolja v tretjem razredu z raziskovalnim pristopom in CLIL
    Prispevek obravnava uporabo metode CLIL za povezovanje učenja angleščine in okoljske vzgoje. Poudarjen je raziskovalni pristop, ki spodbuja radovednost učencev, njihov jezikovni razvoj in okoljsko ozaveščenost. Avtorici ponujata praktične primere aktivnosti, prilagojene osnovnošolskemu okolju.
    Avtorici: Lara Kodrič in Silva Bratož
  9. Medpredmetno povezovanje matematike in naravoslovja za razvoj kompetenc za trajnostnost
    Avtorici v prispevku raziskujeta, kako medpredmetno povezovanje matematike in naravoslovja prispeva k razvoju analitičnih sposobnosti in trajnostnega mišljenja učencev. Predstavljeni primeri vključujejo reševanje okoljskih problemov z uporabo matematičnih orodij.
    Avtorici: Marina Volk in Mara Cotič
  10. Mathematical Literacy, Modeling, and Realistic Mathematics Problems for Sustainability
    Prispevek poudarja pomen matematične pismenosti in modeliranja za reševanje trajnostnih izzivov. Realistični matematični problemi so analizirani kot orodje za spodbujanje kritičnega mišljenja in razumevanja povezav med matematičnimi koncepti ter okoljskimi vprašanji.
    Avtorji: Darjo Felda, Mara Cotič in Daniel Doz
  11. Validation of the Slovenian Version of Questionnaire on Sustainable Behaviour for Higher Education Students
    Članek analizira razvoj in validacijo vprašalnika za merjenje trajnostnega vedenja med študenti. Rezultati ponujajo vpogled v vedenjske razsežnosti trajnostnosti ter omogočajo nadaljnjo evalvacijo in razvoj pedagoških praks v visokošolskem izobraževanju.
    Avtorici: Tina Štemberger in Jurka Lepičnik Vodopivec

 Monografija Učilnica za življenje presega zgolj teoretični prispevek in ponuja praktične rešitve za preoblikovanje izobraževalnih praks v skladu z načeli trajnostnega razvoja. Prispevki v monografiji jasno izpostavljajo nujnost razvoja kompetenc, ki učencem omogočajo razumevanje in reševanje kompleksnih izzivov sodobnega časa. Avtorji ponujajo orodja, ki učiteljem omogočajo spodbujanje interdisciplinarnosti, inovativnega mišljenja in raziskovalne naravnanosti v učilnicah. S tem delo pomembno prispeva k dolgoročni preobrazbi izobraževanja, ki presega lokalni okvir in odraža globalno odgovornost za trajnostno prihodnost.

Učilnica za življenje: vzgoja in izobraževanje za trajnostni razvoj 

Classroom for Life: Education for Sustainable Development 

Uredili · Nataša Dolenc in Nastja Cotič 

Recenzenta · Samo Fošnarič in Nives Kovač 

Lektoriral · Davorin Dukič 

Oblikovanje in tehnična ureditev · Alen Ježovnik 

Grafika na naslovnici · Polona Fonda 

Knjižnica Ludus · 56 · ISSN 2630-3809 

Urednica zbirke · Silva Bratož 

Izdala in založila · Založba Univerze na Primorskem 

Titov trg 4, 6000 Koper · www.hippocampus.si 

Glavni urednik · Jonatan Vinkler 

Vodja založbe · Alen Ježovnik 

Koper · 2024 

© 2024 Avtorji 

Brezplačna elektronska izdaja 

https://www.hippocampus.si/ISBN/978-961-293-403-3.pdf

https://www.hippocampus.si/ISBN/978-961-293-404-0/index.html

https://doi.org/10.26493/978-961-293-403-3