Usposabljanje za študente na PEF

Od Učitelja do facilitatorja učenja je usposabljanje za učitelje in bodoče učitelje, ki smo ga razvili in izvedli v okviru projekta Učilnica za življenje.

Predstavnica društva Sončni grič Manja Vrenko je 9.12.2024 študentom pedagoške fakultete predstavila načela  in metode facilitiranega učenja. Facilitirano učenje temelji na aktivnem vključevanju študentov v proces učenja, kar pripomore h globljemu razumevanju snovi in spodbuja kritično mišljenje ter sodelovanje. 

V tri urnem sklopu so študentje v skupinah delali z didaktičnimi kartami za razumevanje ciljev trajnostnega razvoja (Gaia Education SDG Flash Cards). Delo v skupinah je vključevalo pomembne elemente facilitiranega učenja: preverjanje podlage znanja, podajanje navodil za delo, raziskovanje, razpravo, povzemanje ter predstavitev zaključkov pred razredom. 

  •   Preverjanje znanja: Ocena predhodnega znanja za postavitev temeljev za nove koncepte.
  •   Navodila za delo: Jasna navodila zagotavljajo učinkovitost skupinskega dela.
  •   Raziskovanje in razprava: Študenti so skupaj raziskovali teme, delili vpoglede in perspektive.
  •   Povzemanje in predstavitev: Skupine so povzele svoje ugotovitve ter jih predstavile ostalim, kar krepi komunikacijske spretnosti in prispeva k utrjevanju snovi.
  • Evalvacija procesa je pomemben del facilitiranega učenja. V našem primeru smo uporabili  krožni diagram, kjer so ob zaključku študentje anonimno ocenili uporabnost metode ter proces. Pike v centru pomenijo visoko na obrobju kroga pa nizko oceno.  

Splošen vtis je bil pozitiven, predvsem so bili študentje zadovoljni s sodelovanjem v skupinah. 

Želimo si, da bi si to uro zapomnili ter integrirali podobne tehnike v svoje pedagoške prakse pri delu z učenci kot spodbujevalci (facilitatorji) učnega procesa.  Z uporabo teh strategij—spodbujanjem aktivnega vključevanja, kritičnega mišljenja, sodelovanja ter neprestanega evalviranja—lahko ustvarimo bogata izobraževalna okolja, ki opolnomočajo učence pri usvajanju novih znanj.

Ta učna izkušnja ponazarja prehod od tradicionalnih metod poučevanja k spodbujanju samostojnega raziskovanja s strani študentov kot način doseganja boljših rezultatov pri učenju ter priprave prihodnjih pedagogov na angažirane pedagoške pristope skladne z modernimi potrebami izobraževanja.

Usposabljanje Za študente Na Pef